kaip sukurti dirbtinį spiečių

Kaip sukurti bičių šeimą (dirbtinį spiečių)

Kaip sukurti bičių šeimą (dirbtinį spiečių)

Šluojame bites

Norint sukuri dirbtinį spiečių reikia prisišluoti apie 2 kilogramus bičių iš medaus aukštų. Rekomenduojame bites šluoti nuo 3 – 4 avilių.  Tai patogu padaryti šluojame bitesnuiminėjant medaus derlių. Norint suformuoti darnią šeimą kelių skirtingų avilių bičių kvapas susimaišys kartu ir naujos motinėlės priėmimo tikimybė gerokai išaugs. Todėl labai svarbu bitelių prisišlavinėti iš kelių avilių. Bites šluojame į specialią dėžę su daugybe skylučių. Prieš šluojant, bites ir piltuvėlį būtina gausiai supurkšti vandeniu – bitės mažiau stresuos ir kais, o sušlapus sparneliams ir mažiau lakios aplink.

Dalies bičių „nušlavimas“ naudingas tiek bitėms, tiek bitininkams: itin stiprios šeimos gausaus medunešio metu linkusios spiesti, tad dalies bičių nušlavimas padeda išsaugoti medaus derlių ir motinėlę bei saugiai ir patogiai įkurdinti naują bičių spiečių medinguose laukuose.

Tinkamas avilio paruošimas

Kaip ir kiekvienai šeimai, taip ir šiai būtina tinkamai paruošti namus, kuriuose būtų viskas: gardus ir vertingas maistais, pakankamai erdvės, gera oro cirkuliacija, saugios konstrukcijos. Būtent kokius apartamentus joms ir sukuriame. Bitėms nėra geresnių namų nei švarus, erdvus avilys. Naujame avilyje užkemšame paradinį įėjimą – laką ir paruošiame saugias konstrukcijas – įstatome šešis lizdinius dar nepasiūtus rėmus su vaško plokštelėmis. Nors daug kas netiki, tačiau įdedamos tik vaško plokštelės padeda kurti švaresnį avilį su mažesne ligų tikimybe. Rėmelių pabaigoje įstatome diafragmą ir viską gerai pritvirtiname, kad transportuojant rėmeliai avilyje liktų savo vietose. Norint, kad nauji namai būtų svetingesni, avilio apačioje įdedame maisto – 1,5 kg kandi tešlos (speciali bitėms maitinti skirta tešla gaminama iš medaus ir cukraus). Jau netrukus galėsime apgyvendinti naujakures specialiai joms ruoštuose apartamentuose.bičių šeimos sukūrimas

Namai ne namai, jei juose nėra pagrindinio šeimos gerovės garanto – mamos, tad ir į avilį būtina patalpinti naują apsivaisinusią bičių motinėlę. Norint, kad bitės visapusiškai ją priimtų ir neskirtų mirties nuosprendžio, reikia susilpninti motinėlės feromonų kvapą. Tam ir vėl tiks stebuklingas vanduo, kuriuo supurškiame Jos didenybės narvelį. Sveikiname, liko paskutinis akcentas prieš įkurdiant bites – atlaužus dureles patalpinti motinėlės narvelį avilin tarp rėmų. Prasigraužusios kandi tešlą bitės prižiūrėtojos su motinėle pateks į avilį ir pradės šeimos kūrimo ir stiprinimo procesą.

Iš skirtingų avilių – į vieną šeimą

Tinkamai paruoštas avilys dar negarantuoja sėkmingo šeimos sukūrimo. Bitės – labai gudrios. Jos randa kelią namo net iš už keliolikos kilometrų, tad tam, kad bitės naująjį avilį ir kitas darbininkes pripažintų šeima reikės trupučio žinių ir išmonės. Bet, pirmiausia, patalpiname naujakures į jų naujuosius namus. Gausiai supurškiame specialioje dėžėje sušluotas bites ir sukratome jas į avilį bei kuo greičiau uždengiame avilį kvėpavimo grotelėmis. Galiausiai surišame avilį diržais saugiam transportavimui. Naudinga ant avilio šonų pasižymėti duomenis apie motinėlę: kilmės liniją, metus su skaičiumi.

O dabar – metas mažai gudrybei. Kad bitės atidarius laką neišsiskraidytų į buvusius namus, teks joms ištrinti atmintį. Skamba lyg scena iš fantastinio filmo? Ne, nenaudosime jokio stebuklingo prietaiso. Tiesą sakant nenaudosime beveik nieko. Kad bitės apsiprastų su naujaisiais namais ir pamirštų senuosius pastatome avilį vėsioje tamsioje vietoje 3-4 dienoms. Šis laikotarpis itin svarbus ir darniems šeimos santykiams mat bitės ne tik pamirš ankstesnę savo gyvenamą vietą, tačiau ir susidraugaus tarpusavyje bei su naująja namų karaliene.  

Po šio “atminties valymo”, vakare, išnešame bičių šeima į jo nuolatinę vietą, atkemšame laką ir tuos stebuklingus du kilogramus bičių palaistome ekologiškais vaistais nuo erkučių Beevital. Po dienos įsitikiname, kad avilyje viskas gerai: bitės ramios, motinėlė priimta, koriai beveik pasiūti. Šeimai pastiprinti ant avilio pastatome maitintuvę ir vakare pripilame 1 l cukraus ir vandens sirupo (1:1).  Pirmas gurkšnis sirupo būna didesnis, nes avilyje maisto atsargų beveik nėra. Po to kas trečią dieną skatiname bites puse litro cukraus sirupo. Tik nepamirškite, kad skatinamuosius maitinimus darome tik vakare. Pasinaudokite šiais patarimais ir pamatysite, kaip gražiai Jūsų bakfasto bičių šeima užaugs bei sustiprės.

Sveikiname! Bičių šeima sukurta. Nuo šios dienos motinėlė pradės dėti kiaušinėlius ir nesustos iki pat savo karaliavimo laikų pabaigos, o bitės savo gležnais kūneliais it mūru stos ginti savo naujosios šeimos. Nuo šios dienos jos visos – už vieną ir lyg viena. Ir visos pasišventusios vieninteliam tikslui – apdovanoti geru derliumi ir šviežiu medumi.

 

Užsisakykite

Shopping Cart